Çocuk Psikolojisi

Az Oyuncak

   
   Oyuncaklar sadece oyun oynamak için değildir. Oyuncaklar çocuklarımızın geleceğinin yapı taşlarıdır. Çocuklarımıza dünya ve kendileri hakkında çok şey öğretir. Oyuncaklar mesaj verir ve çeşitli değerleri iletir. Bu yüzden aileler, çocuklarına verilen/hediye edilen oyuncakların temelinde nelerin yattığı üzerine kafa yormalıdırlar.
   Aileler aynı zamanda çocuklarına verilen/hediye edilen oyuncakların sayısı üzerine de düşünmelidir. Her ne kadar bugün oyun odaları ve yatak odaları tavana kadar oyuncaklarla dolu olsa da, bilinçli aileler çocukların oyun oynamak için sahip oldukları oyuncakların sayısını sınırlandırmayı öğrenirler. 
    
Az oyuncak = çok oyun demektir.
 Toledo Üniversitesi’nde çocuğun çevresindeki oyuncak sayısının çocuğun oyununun kalitesini etkileyip etkilemediğini araştırmak üzere yapılan bir çalışmada, 36 yürüme çağındaki çocuk yarım saat için oyun odasına davet edilmiş, odada ya 4 ya da 16 oyuncak bulundurulmuş ve çocukların oyunları izlenmiş. Sonuç olarak daha az oyuncak olduğunda çocukların çok daha yaratıcı oldukları, her bir oyuncak ile iki kat daha fazla oynadıkları ve oyunlarını çeşitlendirdikleri görülmüş.
✳️Az Oyuncak Gelişimin Anahtarıdır
  Az oyuncağı olan çocuk;
  •    “Benim” kavramını bencilliğe dönüştürmek yerine bir şeyleri elde etmenin kendisinin uğraş vererek, zihnini çalıştırarak olabileceğini öğrenir. 
  •   Hayal dünyaları ve yaratıcılık becerileri gelişir. Çünkü bu çocuklar kendi oyuncaklarına farklı amaçlar yükleyebilir ve etrafındaki en basit nesneleri bile oyuncak haline getirebilme, onlara farklı bir pencereden bakabilme becerisi geliştirebilirler. 
  •   Kıymet verme, koruma, özen gösterme gibi değerleri, eşyaları aracılığıyla öğrenerek ilişkilerine yansıtabilir. 
  •   Uyaran fazlalığı yaşamayacakları için yani bir çok oyuncağa dikkatini vermesi gerekmeyeceği için dikkat süresi ve konsantrasyonunu sürdürme becerilerinde daha başarılı olurlar. 
  •   Tüketmeyi, harcamayı değil de üretmeyi ve geliştirmeyi öğrenir. Çünkü bu çocuklar oyuncak almayı, hep yenisini talep etmeyi zaten öğrenmemiş oldukları için tüketen birey değil üreten birey olarak yaş alırlar. 
  •   Fiziksel aktivitelere ve sokak oyunlarına daha çok yöneleceği için fiziksel gelişimleri desteklenmiş olur. 
  •   Paylaşım sorunu yaşama, buna bağlı kavga etme ihtimalleri azalacağı gibi birlikte oyun kurma, nesnelerden oyun, oyuncak yaratma ve birlikte hareket edebilme becerilerinin geliştiğini görebiliriz. 
  •   Az oyuncak daha çok sosyal iletişim kurmalarını sağlayacağı gibi sözel ve sözel olmayan iletişim becerilerini geliştirmelerini sağlar. 
  •   Herhangi bir maddeye (oyuncak, eşya) bağlı olmada mutlu olmayı seçmeyi ve kendilerini mutlu etmeyi öğrenirler.

Yorum alanı