Bebek Gelişimi

Bebekler ve Oyunlar

AYLARA GÖRE BEBEĞİNİZLE OYNAYABİLECEĞİNİZ OYUNLAR VE OYUNCAK SEÇİMLERİ

1 Aylık
  Yenidoğan bir bebek için annesi çok değerli ve elbette en önemli oyun partneridir. Bu ayda bebeğin göz kaslarını geliştirmek için göreceği mesafeden “beni izle” oyunları oynanabilir.
Bebekler için hazırlanan cdleri bebeğinizi emzirirken yada uyuturken dinletebilirsiniz.
Siz ninni yada şarkı söyleyebilirsiniz.
Oyuncak olarak yatak dönencesi, yumuşak, renkli fazla detay şekilli olmayan çıngırak yada el oyuncakları, yatak kenarı oyuncakları, ışık ve şekil yansıtıcıları, bebek müzikleri alınabilir.
2 Aylık
  Bu ayda bebeğin fiziksel gelişimini öne çıkaran oyunlar daha çok tercih edilir.
Göz kaslarını geliştirmek için “beni takip et” oyunları, duyma yetisini geliştirmesi ve değişik sesleri ayırt edebilmesi için şarkılı, ninnili kucak oyunları, bu ayın sonuna doğru motor becerilerini geliştirmesi için kol-bacak hareketleri ile oynanan jimnastik oyunları tercih edilebilir.
Oyuncak olarak tutma becerisini geliştirmesi için çıngıraklı dişlik, onun minik el ve parmaklarına uygun el ve puset oyuncakları, büyük desenli, zıt ve parlak renkli, hışırdayan farklı dokudaki peluş oyuncaklar, dikkatini çekmek için ziller, dönenceler, bütün vücut kaslarını harekete geçirmek için oyun halıları alınabilir.
3 Aylık
  3. ayına gelmiş bir bebek çevresine daha fazla ilgi göstermeye ve merak etmeye başlar. Renkli, fazla karmaşık olmayan oyuncaklarla, çıngıraklı patiklerle veya eldivenlerle duyularını keşfetmeye ve geliştirmeye yönelik oyunlar oynayabilirsiniz. Cee-e oyunları dikkatini yoğunlaştırmaya ve nesne devamlılığını sağlamaya yönelik oyunlardandır.
Oyuncak olarak renkli, sesli oyuncaklara ilgi gösterirler. Oyun halıları, yansıtıcılı oyuncaklar, kavrayabileceği dişlikler, yumuşak bebekler, hayvanlar, üç boyutlu renkli kitaplar oyuncak seçiminde düşünülebilir.
4 Aylık
  Bu ayda bebekler tekrarlardan hoşlanırlar ve tekrar bebeğin hafızası ve öğrenmesi için gereklidir. Sık sık söylenen bir şarkı, tekrarlanan bir ritm, oynanan bir oyun, incelenen üç boyutlu kitap onun gelişimini etkileyecektir. Su oyunlarından hoşlanırlar. Neden-sonuç ilişkisi kurmasına yardımcı olacak oyunlar seçebilirsiniz. Bebeğinizle sık sık konuşun. Ona çevrenizdeki eşyaları ve olayları tanıtın.
Oyuncak olarak daha karmaşık renkli oyuncaklar, çıngıraklar, dişlikler, yumuşak toplar, üç boyutlu kitaplar, sesli kitaplar, minik parmak kuklaları, el ve ayak kuklaları alınabilir.
5 Aylık
  Bebeğinize giderek artan karmaşıklıkta nesne resimleri gösterip, bu resimler hakkında onunla konuşun. Bu aylarda bebeğiniz bilgi edinirken görme ve duyma duyularını yoğun kullanır.
Bebeğinizi sık sık aynanın karşısına götürün. Her ikinizi de görmesini sağlayın. Aynalar bebeklerin kendilerini tanımalarında etkili araçlardır. Sıcak soğuk, ıslak kuru gibi kavramları öğreten oyunlar oynayabilirsiniz.
Oyuncak olarak dokunduğunda ses ve ışık veren düğmeli aktivite oyuncakları, yansıtıcılı oyuncaklar, tekmelediğinde ses ve ışık çıkaran oyuncaklar alınabilir. Zıplamaktan hoşlanan bebekler için hoppalalar düşünülebilir.
6 Aylık
  Bebeğin görüş alanı içindeki ilginç nesneleri hareket ettirin. Kaybedin, tekrar ortaya çıkarın. Hareketten, takipten hoşlanan bebeğiniz kaybolan nesneleri arayacak, dikkatini yoğunlaştıracak, nesne devamlılığını öğrenecektir. Bebeğinize artık sık sık kitap okumalısınız. Kitap okumak için hiçbir ay erken sayılmaz. Yüksek sesle ve işaretlerle kitap okumak en basit ve en etkili gelişim uyaranlarından biridir. Her gün bir kere bebeğinizle kitap okumak onun kitap sevgisi kazanmasına ve ileriki yıllarda kitap okuma alışkanlığı edinmesinde çok etkili olacaktır.
Oyuncak olarak emekleme oyuncakları, beni takip et oyuncakları, üstüste dizilen küpler, üç boyutlu ve sesli kitaplar, el aktivitesini geliştirecek el ve parmak oyuncakları, küçük parçaları olmayan bebekler, yumuşak toplar, arabalar tercih edilebilir.
7 Aylık
  Bu aylar bebeğin yürümeye geçiş dönemidir. Onu teşvik edici oyunlar oynayın. Elinden tutun. Bir nesnenin veya kişinin peşinden onu tanıtarak ilerleyin.
Vücudunuzdaki ve yüzünüzdeki organları tanıtma oyunu oynayabilirsiniz. Onun ve sizin elini, parmaklarını, gözünü, burnunu vs. göstererek, adını, adedini, nerede olduğunu belirterek bu uzuvların varlığını ve kontrolünü öğrenmesini sağlayabilirsiniz.
Oyuncak olarak yerde oturarak oynayabileceği aktivite oyuncaklarını, emekleme oyuncaklarını, küpleri, içiçe geçen kapları, dizilebilen halkaları, basit müzik aleti oyuncaklarını alabilirsiniz.
8 Aylık
  Küpleri üstüste dizdikten sonra devirin. Bunu bebeğinizin de yapması için teşvik edin.
Bebeğinizle ayna karşısında yüzün bölümleri oyunu oynayın. Her organı gösterip ismini söyleyin. Bebeğinize baloncuklar yapın. (Suyla ve sabunla hazırlananlar) Bu baloncukları izlemekten, yakalamaya çalışmaktan ve ellediğinde patlamasından mutlaka çok zevk alacaktır. Heyecan duygusunu yaşatan ve neden-sonuç ilişkisi kurduran bir oyundur.
Oyuncak olarak kendini çevresindeki insanları eşyaları ve olayları öğretecek yansıtmalı, üç boyutlu oyuncaklar, arabalar, bebekler, küpler, bloklar, aktivite masaları, eşleştirme yapabileceği ve değişik şekilleri öğrenebileceği sok çıkar oyuncakları alınabilir.
9 Aylık
  Bebeğinize neden-sonuç ilişkisi kurması için olaylar ve uyaranlar sunun. Kolu çevirisem kapı açılır, düğmeye basarsam ışık yanar gibi… Eşleştirme kavramını öğretecek oyunlar oynayabilirsiniz. Aynı nesne veya resimleri karıştırarak hangileri aynı diye sorup aynı olanları bulmasına yardımcı olun.
Oyuncak olarak hareketli oyuncaklar tercih edilebilir. Kendi kendine yürüyen düşen bir oyucak onun emekleme ve yürüme sürecini hızlandırır. Kol ve bacak kaslarını geliştirir. Daha küçük eşya ve oyuncakları parmakları ile tutmaktan hoşlanır. Yutamayacağı büyüklükte oyuncaklar seçilmelidir. Konuşan kitapları, bebekleri dinletebilirsiniz.
10 Aylık
  Bebeğinizle konuşurken kukla alıp oynatabilirsiniz. İlk adımlarına çok yakın olduğu bu dönemde kısa süreli basit yakalamaya oyunu oynayabilirsiniz.
Oyuncak olarak ilk kalem ve karalama boyama kitabını, kolaylıkla yuvarlayabileceği topunu, sosyal yaşam oyuncaklarını alabilirsiniz.
11 Aylık
 Bir oyuncağının ya da eşyanın üzerini yarıya kadar örtüp nerede olduğunu sorun. Bu şekilde nesne devamlılığını öğrenebilir. Sabun ile köpük yaparak oyun oynayabilirsiniz.
 Oyuncak olarak itmeli oyuncak, bol düğmeli sesli aktivite oyuncağı, büyük parçalı legolar alınabilir.
12 Aylık
  Bebeğinizin göreceği şekilde bir oyuncağın tamamını saklayın ve bulması için teşvik edin. Hayvan seslerini birlikte taklit edin.
Diğer bebeklerle bir araya getirin ve iletişim kurmasına yardımcı olun.
Oyuncak olarak hareketli, basit kumandalı, eşleştirmeli, takıp çıkarmalı oyuncaklar, kitaplar, boyamalar alabilirsiniz. Mini basketbol yada vur devir tarzı mini bowling oyunları yeni yeni yürümeye başlayan bebeklerin ilgisini çeker.

Yorum alanı