Bebek Gelişimi

Bebeklerde Emekleme

   🎈Bebekler ne zaman emeklemeye başlar?
   Bebeklerin emeklemeye başlaması motor fonksiyonların olgunlaşması sonucunda gerçekleşir. Emekleme için ilk adım bebeğin desteksiz oturmaya başlamasıdır. 6. ayda bebekler fiziki yönden hazır hale gelirler. Bu yüzden emekleme genellikle 6. aydan itibaren başlar. Tabi her bebeğin gelişim sürecinin farklılık göstereceği unutulmamalıdır. Bazı bebekler uzun süre desteksiz oturduktan sonra emeklemeleri 10.ayı da bulabilir. Ortalama 6-9. ay arasında emekleme beklenir.
  🎈Bebeğin emekleyebilmesi için neler yapılabilir?
  Öncellikle yere bırakılması, fırsat verilmesi gerekir.
  Yere temiz bir çarşaf, battaniye, halı vs. serip bebeğin yanında oturarak bebek yüzükoyun yatırılır. Ani bebek ölümü sendromununa karşın kesinlikle bebek yalnız bırakılmamalıdır. Bebek önce karnının üzerinde durup elleri üzerinde yükselmeye çalışır, ardından kol ve bacak kaslarının koordinasyonunun gelişimi ile genellikle ters kol ve bacağını aynı anda hareket ettirmesini öğrenir. Bebeğinizin karşısına geçip ona seslenin ya da dikkatini çekecek sesli renkli bir oyuncak gösterin. Bu bebeğinizin ilgisini çekecek ve emekleme hareketini geliştirmesini sağlayacaktır.
  Emekleme alıştırmalarında her adımda ona gülümseyerek ve göz teması kurarak konuşun.
  Emeklemesi için koyduğunuz hedefler onu zorlamayacaksın hedefler olsun. Yani sevdiği oyuncağı almak için odanın bir diğer ucuna koymayın. Başarabileceği yakın mesafelerle başlayın.
  Emeklemeye başlarken rahat edeceği pozisyonu kendisi deneyimleyerek belirleyecektir. Bu konuda sizde ona yardımcı olabilirsiniz.
  Bebekler genelde ileri doğru emekler, bazen ters emekleme, kollarını ilerleterek karnının üzerinde komando gibi emeklemeyle de karşılaşabiliriz.
  🎈Bebek emekledikten sonra evde ne gibi önlemler alınmalıdır?
  Bebeğin dolanacağı zeminin sık sık tozu alınmalıdır. Zemin pamuklu, tüylü ise bir çarşaf serilmelidir.
  Yerde bulunun boncuk, oyuncak parçaları, bozuk para, leblebi, fındık kabuğu vb cisimleri bebeğin ağzına atması ciddi boğulma riski oluşturabilir. Bunları ortadan kaldırmalısınız.
  Yere sarkan tüller boynuna dolanarak tehlike oluşturabilir. Bu tarz eşyalar da ortalıktan kaldırılmalıdır.
  Orta sehpası gibi kenarları keskin eşyalar için koruma almalısınız, bebeğin başında ciddi kesilere neden olabilir.
  Evde merdiven var ise mutlaka önüne bir engel koymalısınız.
  Zemine yakın çekmece ve dolap kapaklarının kilitli kalmasını sağlayın.
  Alt çekmecelere ve dolap içlerine zarar verebilecek keskin malzemeler koymayın.
  Evde bulunan prizlere güvenlik aparwtı takın. Uzatma kablolarını aşağıda bırakmayın.
  🎈Bebeğiniz 9 aylık oldu ve hala emeklemiyor mu?
  Bebeğinizi gözlemleyin fiziksel, ortopedik veya nörolojik bir rahatsızlığı olmadığından eminseniz (doktor kontrolleri ile) sadece sabırla bekleyin. Bazı bebekler 1 yaşına kadar bekleyebiliyor. Oturdukları yerden oyuncaklarıyla oynamak daha çok hoşuna gidebilir. Bu yüzden emekleme gecikebilir.
  Ayrıca her bebek emeklemek zorunda değil. Bazı bebekler emeklemeden yürüyebiliyor. Yürüdükten sonra emekleme davranışını gösterebilirler.
  Yaşına göre kilosu ortalamanın üzerinde olan bebekler de bedenini taşımakta zorlandığı için geç emekleyebilirler. Kilo vermeleri konusunda destek alınmalıdır.
  Bebeğiniz 15 ayını geçtiği halde emeklemiyorsa, karnı üzerinde sürtünme yuvarlanma poposunu ileri doğru sürükleme davranışlarını da göstermiyorsa bir sorun olabileceğinden derhal bir uzman doktora götürmelisiniz.

Emeklemesine yardımcı olacak ürünleri görmek için tıklayabilirsiniz. 🤗

Yorum alanı