Çocuk Gelişimi

Çocuk Gelişimci Kimdir? Nedir?

Çocuk gelişimci kimdir, nedir, nerelerde çalışır, neler yapar? Herkesçe bilinen bu meslek kimilerince yanlış biliniyor. Öncelikle çocuk gelişimci okul öncesi öğretmeni değildir. Peki bakalım kimdir?

✔️Lisans düzeyinde en az 4 yıl, yüksek lisans düzeyinde ise en az 2 yıl gerekli kurumlardan verilen dersler doğrultusunda eğitim alan ve yeterliliğe erişen kişilere Çocuk Gelişimci ve Çocuk Gelişimi Uzmanı unvanı verilir.
✔️Lise ve önlisans programlarından mezun olunduğunda çocuk gelişimi unvanı verilmez. Yardımcı öğretmen yeterliliğine sahip olduklarından dolayı Yardımcı, Ara Öğretmen denilir.
📌 Gebelikten başlayarak çocukluk ve ergenlik dönemlerinde ebeveynleri çocuklarının gelişimlerine yönelik bilgilendirir.
📌 Bunun Normal gelişim gösteren, özel gereksinimli, korunmaya muhtaç 0-18 yaş arasındaki tüm çocukların güçlü ve zayıf yönlerini çeşitli tarama ve değerlendirme testleri ile (gelişimsel ve psikometrik testler) belirler.
📌 Bu doğrultuda gelişimsel değerlendirme ve gelişimsel destek programları hazırlayarak düzenli olarak takip yapar ve ailelere yönelik eğitim danışmanlığı hizmeti sunar.
2 önemli bakanlıkta atama alarak çalışır:
🏢Sağlık Bakanlığına Bağlı Devlet Hastaneleri
🏢Aile Sosyal Politika Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğüne Bağlı Çocuk Yuvaları ya da Çocuk ile İlgili Birimlerde görev yaparlar.
📌 Bunun yanında özel kuruluşlarda da çalışma olanağı vardır. Çocuk Gelişimci bağımsız olarak rahatlıkla kendi özel eğitim merkezini, okul öncesi eğitim merkezini ve kreşini açabilir.
📌 Ayrıca mezun olduktan sonra alacakları aile danışmanlığı sertifikası ile aile danışmanlığı merkezi açabilir.
📌 Ya da doğrudan lisans diploması ile gelişim takip ve değerlendirme rahatlıkla yapabilir.

Yorum alanı