Aile EğitimiÇocuk Psikolojisi

Çocuklar Ne İster

    Her çocuk ayrı bir dünyadır. Onları anlamak, ne istediklerini bilmek, ancak onların duygularına ayna tutmaktan geçer. Çocukla iletişimde öğüt yoktur, soru sormak yoktur, karşılaştırma yoktur, yaşadığı duyguları yansıtmak vardır.

 •     Çocukla iletişim kurmak son derece önemlidir. Çünkü onunla kurduğunuz iletişim biçimi aranızdaki ilişkinin temellerini şekillendirecektir ve bir ömür boyu böyle sürecektir. Çocuklarla iletişim halindeyken ona mümkün olduğunca soru sormaktan kaçınmalıdır. Soru sormak onu anlamadığının göstergesidir. Oysa ona soru sormaksızın o an ne yaşıyorsa sözlerinizle yaşadığı duygu haline ayna tutmak bir nevi onun yansıması olmak kendisini iyi hissetmesini sağlayacaktır. “Annem beni anlıyor.” “Ne hissettiğimin farkında.” diye düşünecek, böylece aranızdaki iletişim gücü sağlıklı bir zemine oturacaktır.
 •    Ebeveynlerin yapması gereken şeylerden biri de çocuğun gelişim dönemlerini iyi bilmektir. Eğer gelişim dönemleri iyi bilinirse çocuğa dair yapılacak yorum ve davranışlar daha doğru olacaktır. Anne ve baba çocuğunun dünyasından bakabilme yetisi kazanırsa iletişim sorunları da yaşanmaz. Zaman zaman kimliğinizi anne baba rolünüzü bir tarafa bırakıp çocuğunuzla çocuklaşın, onunla oyunlar oynayın. Çünkü çocuk o zaman kabul gördüğünü ve bir birey olduğunu fark edecektir.
 •     Çocukların temel ihtiyaçlarından biri de sevgidir. Çocuk sevgi ortamında büyürse kendini güvende hisseder. Anne ve babası mutlu bir tablo çiziyorsa çocuk da mutlu olur. Özgüven sahibi olur, etrafına neşe rüzgârı estirir. Yaşamla barışık bir birey olur. Çevresine pozitif elektrik saçar
 •    Her çocuk onaylanmak ve kabul görmek ister. Çocuğun becerebildiği en küçük iş için bile başını okşamak ve övgü içeren bir söz söylemek yeterlidir.
 •    Değişikliklere uyum sağlama düzeyi her çocuk için farklıdır. Çocuk; yeni bir okula başladığında, yeni bir eve ya da kente taşındığında uyum sağlaması için ona destek olunmalı, bocalamasına anlayış gösterilmelidir.
 •    Çocuk kendisini arkadaşları veya yetişkinlerle kıyaslayıp eksik hissedebilir. Çocuğun çok iyi yaptığı işlerden bahsetmek, zamanla, öğrenerek, deneyimleyerek gelişildiğini anlatmak (kendinizden de örnek vererek) çocuğa kendisini iyi hissettirecektir.
 •    Çocuk kendisinin dünyanın merkezi olduğu düşünür. Çocuğa paylaşmanın, yardımseverliğin verdiği hazzı tattırarak, davranışlarla rol model olarak yardımcı olmak gerekir.
 •    Bazı çocuklar yaptıkları şeyleri beğenmezler sizin beğenmenize de şaşırırlar. Çocuğun her işine siz koşturuyor, kendi başına yapabileceklerini siz yapıyorsanız çocuk tek başına yeterli olamayacağına dair bir inanış edinir. Çocuğun başarma duygusunu tatmasına izin verin.
 •    Çocuğun rol model aldığı kişiler otoriter bir yapıya sahipse çocuk hayır demeyi öğrenemez. Çocuk hükmedilmesinden hoşlanır ve önceliği başkalarına tanımayı tercih eder. Çocuğun istemediği bir şeyi yapmaya zorlamamak, reddetme hakkının olduğunu hatırlatmak bu sorunu aşmaya yardımcı olur.
 •    Çocuğun hayal gücü küçük yalanlar söylemesine yol açabilir. Söylediğine kendisi de inanır bu yüzden çocuğu suçlamamak gerekir. Bunun yerine çocuğun anlattıkları ile ilgili konuşup hayal gücünü övmek ve gerçeklerle yüzleşmesini sağlamak mümkündür. Çocuğun dürüst olması için onun yanında asla yalan söylememek gerekir.
 •    Çocuk, aile içi şiddete maruz kaldı ya da şahit oldu ise güven sorunu yaşar. Hem kendisine hem de diğerlerine güvenmez. Çocuğun güvensizlik duygusunu yok etmek için dış etmenleri ortadan kaldırmak, sevgi dolu, içinde şiddet olmayan bir yuvada büyümesini sağlamak yeterlidir.
 •    Çocuğun annesi ya da babası gibi olma isteği doğaldır. Ancak kendi fikirlerini ortaya çıkarmaktan kaçınıyorsa, rol model aldığı kişinin izlediği yolu alternatifsiz kabul ediyorsa kişiliği gelişemez. Çocuğa kendi fikrini sormak, zevk aldığı konulardan bahsederek bu yönde mesleklerin de olduğunu anlatmak ufuklarını genişletir.
 •    Çocuk doğası gereği sabırsızdır. Beklemeyi, diğer insanların haklarına saygılı olmayı büyüklerinin davranışlarından öğrenir. Anne babanın sabretmeyi bilmesi, sıra beklerken başkalarının önüne geçmemesi öğrenmelerini kolaylaştırır.
 •    Çocuk duydukları ile değil gördükleri ile öğrenir. Eylemlerle söylemlerin tutarlı olması, koşulsuz sevgi, dürüstlük, kendine güven, başkalarının haklarına saygı göstermek, kendi hakkını aramayı bilmek, yeri geldiğinde demeyi başarabilmek harika çocuklar yetiştirmeyi sağlar.

Yorum alanı