Aile EğitimiÇocuk Gelişimi

Çocuklara Verilebilecek Sorumluluklar

   Çocuğun yaşına uygun olarak vereceğiniz küçük sorumluluklar onların “ben tek başıma yapabiliyorum”, “ben yeterliyim” duygularının gelişmesine ve böylece kendine inanan, kendine güvenen yetişkin bireyler olmalarına destek olur.
  Çoğu ebeveyn çocuklarını sevdikleri için her işlerine yardımcı olur hatta her şeyini yaparlar. Ama bu sevgi onlar için sağlıklı değildir. Çocuğunuza sorumluluk vererek sevginizi gösterin. Bu konuda çocuğunuza zaman ayırın. Çok yavaş hareket ediyor zamanım yok ya da etrafı kirletiyor hep döküyor düşüncesini çıkarın aklınızdan. Gerekli önlemlerinizi alın ve çocuğunuzun bunu deneyimlemesine fırsat tanıyın.
  Çocuğunuza verebileceğiniz bazı sorumluluklar:
➡️2-3 yaş aralığı;
Oyuncakları toplayıp yerine koymak, masaya tabak kaşık koymak, tuvalet eğitimi, yardımla giyinip soyunmak, kirliyi sepete atmak, hayvanları beslemeye yardım etmek, gazeteleri toplamak.
➡️4 yaş ; sofra kurmak, hayvanları beslemek, çiçek sulamak, alışveriş poşetlerini boşaltmak, ekmeğe reçel sürmek, kullandıktan sonra eşyaları yerine koymak, mikser tutmak.
➡️5 yaş; yemek yapmaya ve alışverişe yardım etmek, sandviç yapmak, yatak toplamak, giyeceği kıyafetleri seçmek, telefona uygun bir şekilde cevap vermek, ayakkabı bağlamak, hayvanları beslemek, saçlarını taramak.
➡️6 yaş; kıyafetlerini seçmek, sebze soymak, beslenme çantasını hazırlamak.
➡️7 yaş; bisikletin basit tamir işlerini yapmak, sabahları alarmla kendi kendine uyanmak, idareli kullanmak.
➡️8-9 yaş aralığı; kendi kendine yıkanmak, sofra kurmak, dolap düzenini sağlamak, okul kıyafetlerini çıkartma, ödevlerini yapmak, basit yiyecekleri hazırlamak.

Yorum alanı