Davranış Bozuklukları

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı sıkça karşılaşılan bir durum olup ebeveynlerin zaman zaman çözüm bulma konusunda kendilerini çaresiz hissetmesine sebep olabiliyor. Genellikle kız çocuklarında ve 3-4 yaşlarında görülmektedir. Kozmetik bir sorun gibi görünse de altında yatan sebep psikolojik olabilmektedir. Tırnak yeme alışkanlığı aslında takıntı göstergesidir. Çocuklarda bu alışkanlık yüksek derece kaygı ve stresle başa çıkamadıkları zaman ortaya çıkar. 
ÇOCUKLAR NEDEN TIRNAKLARINI YER❓ 
➡️ Yalnızlık
➡️ Diğer aile üyelerini örnek alma
➡️ Kalıtım
➡️ Aktif olmamak
➡️ Parmak emmeden kalan alışkanlık,
➡️ Tırnakların düzenli kesilmemesi
➡️ Çocuğun canının sıkılması
➡️ Anne babanın geçimsizliği
➡️ Anne babanın boşanması
➡️ Annenin iş hayatına atılması
➡️ İlgi ve sevgi eksikliği
➡️ Yeni bir kardeşin gelmesi 
➡️ Kardeşler arası kıskançlık 
➡️ Çocuğun sürekli azarlanması
➡️ Anne babanın aşırı kaygılı, koruyucu olması 
➡️ Çocuğun kendini ifade etmeye ortam bulamaması
➡️ Başarısız olma korkusu
➡️ Arkadaş ortamındaki sıkıntılar 
➡️ Şiddet ve öfke içeren TV programları
➡️ Gece yataklarına zorla götürülme
➡️ Üzücü hikayeler dinleme, okuma
NE YAPABİLİRİZ❓ 
➡️ Öncelikle bu davranışın altında yatan nedeni bulmalısınız. Gözlemler yapıp gerekirse kayıtlar tutun. 
➡️ Çocuğunuzun tırnak yeme davranışını hangi durumlarda gösterdiğini belirleyin. Bunun stres kaynaklı ve gerginliğini azaltma amaçlı yaptığını fark ederseniz stresle nasıl baş edebileceği konusunda ona destek olabilirsiniz. 
➡️ Taklit kaynaklı bir tırnak yeme davranışı olduğunu fark ederseniz, taklit ettiği kişi aile içindeyse o kişinin bu davranışını değiştirmesi yönünde destek olmanız gerekir. Eğer taklit ettiği kişi okuldan birisiyse öğretmeni ile mutlaka iletişime geçmeniz en doğrusu olacaktır.
➡️ Çocuğa zaman vermeli ve bu süreç içinde tırnak yemenin hoş bir davranış olmadığını, tırnak yediği zaman ellerinin bakımsız göründüğünü, isterse bu alışkanlıktan vaz geçebileceği eleştirici bir tavır sergilenmeden anlatılmalıdır.
➡️ Çocuğa tırnak bakımını öğrenmesi ve sevmesi için özendirici yöntemlere de başvurulabilinir. Bunun için çocuğun hoşuna gidecek bir tırnak bakım seti almak, tırnakları kesip, törpülemek ve krem sürmek faydalı olacaktır.
➡️ Çocuğunuzun  dikkat çekmek için tırnak yediğini düşünüyorsanız 3-4 yaşına kadar bu davranışını görmezden gelerek alışkanlık haline getirmemesini sağlayabilirsiniz. Ya da dikkatini başka yöne çekebilirsiniz. 
➡️ Çocuğunuza gerekli sevgi ve ilgiyi gösterin. Bunu ona hissettirin. Onunla zaman geçirin. Sevilmediğini düşünüp bu üzüntüyle tırnak yeme davranışını sürdürebilir. 
➡️ Bu alışkanlığı söndürmek için alternatifler deneyin. Tırnak yemeğe başladığında eline yemesi için bir şeyler verin. Ya da heyecanlı olduğunda ya da TV izlerken sakız çiğnemesini sağlayabilirsiniz. 
➡️ Okuduğu kitapları, izlediği TV programlarını gözden geçirin. Duygusal olarak çocuğu etkileyecek kitap ve TV programlarını uzak tutun. 
➡️ Tırnaklarını yemeye başladığında ellerini oyalayacak stres topu, oyuncak gibi şeyler vererek ellerinin meşgul olmasına yardımcı olabilirsiniz. 
➡️ Çocuğunuzun kendine olan güvenini pekiştirerek başarılı olduğu alanlara dikkatini çekin. 
➡️ Kardeş kıskançlığından dolayı olduğunu düşünüyorsanız bu kıskançlığı aşması için yardımcı olun. Sitemizde yer alan kardeş kıskançlığı hakkındaki yazımız size yardımcı olabilir. Buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz. 
➡️ Eşinizle olan tartışmalarınıza dikkat etmeli bunun çocuğun yanında olmamasına özen göstermelisiniz. 
➡️ Çocuğunuza sergilediğiniz tutumu gözden geçirmeli aşırı baskıcı tutumdan uzak durmalısınız. Bu çocuğunuzun gerginlik yaşamasına sebep olur. 
➡️ Tüm çabalarınıza rağmen çocuğunuzu tırnak yeme davranışından alıkoyamıyorsanız ya da bu u tek başına yapabileceğinizi düşünmüyorsanız bir uzmana başvurarak yardım alabilirsiniz. 
NE YAPMAMALIYIZ❓ 
➡️ Çocuğunuzun bu davranışını gördüğünüzde onu olumsuz bir şekilde uyarmamalısınız; onun yerine dikkatini başka yöne çekmek, belli zamanlarda yiyorsa o zaman aralığında elini oyalayıcı bir şey vermek daha sağlıklı olacaktır.
➡️ Tırnağını yediğinde ona sinirli bir şekilde yaklaşmamalı, azarlamamalı, eleştirmemeli, korkutmamalı, ceza vermemelisiniz. Aksine yemediği zamanlarda onu övmeniz davranışını azaltmasında rol oynayacaktır. .
➡️ Çocuğun tırnağına acı beber, oje, uhu vb maddeleri sürmemelisiniz. Bu da bir çeşit ceza olarak görülür.
➡️ Ne yaparsan yap umrumda değil, gibi şeyler söylemek, umursamaz davranmak doğru bir çözüm yolu değildir.
➡️ Tırnak yeme konusunda asla çocuğunuz ile inatlaşmayın zira inatlaşmak alışkanlığın kökleşmesine ve bunu size kızdırmak ve huzursuz etmek için bir araç olarak kullanılmasına neden olmaktadır.

Yorum alanı