Hamilelik

Hamilelikte Kilo Alımı

     Öncelikle hamilelik süresince kesinlikle zayıflama diyeti yapmamalısınız. Kilo alımı kaçınılmazdır.
   En alttaki hesaplamayı da mutlaka yapın.
   İlk haftalardan itibaren hızla büyümeye başlayan bebeğinizle birlikte vücudunuzda çeşitli değişiklikler meydana gelirken, kilonuzun da belirli oranlarda artması beklenir. Ancak doğru ve düzenli beslenmeye dikkat edilmediği taktirde gereğinden fazla ya da az kilo alınabilir ve bu durum da çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Kişiselleştirilmiş bir beslenme planı çok daha sağlıklı bir gebelik geçirmenize yardımcı olacaktır. Hamilelikte sağlıklı kilo alımı, bebeğinizin doğuma kadar geçen süredeki sağlıklı kilo alımını etkiliyor. Yeterli ve dengeli beslenme eşliğinde uygun fiziksel aktivite düzeyi hem bebeğinizin gelişimine hem de kendi sağlığınıza katkıda bulunacaktır.
Hamileliğin ilk aylarında pek çok kadın mide bulantısı ve iştahsızlık sorunu ile karşılaşabilir. Bu durumda ilk 3 ay içerisinde birkaç kilo verilebilir. Ancak 4. aydan itibaren ayda 1-2 kilo kadar almanın ideal olduğu söylenebilir.
 Ayrıca anne sütü ile besleyeceğiniz bebekleriniz için, gebeliğiniz süresince doğal olarak depolanan yağ bilmelisiniz ki annenin yararına oluyor. Yani şöyle ki; bu yağ depoları, doğum sonrası süt üretimi için, sizin enerji gereksiniminizi de karşılayacak.
Gebelikte aşırı kilo alımı anne ve bebek sağlığı açısından diyabet, yüksek tansiyon ve iri bebek gibi riskleri arttıracağı gibi gebelik sonrasında verilemeyen ve kalıcı olan kilolar, kalp damar sağlığına etkileri açısından tüm hayatınızı etkiler.
Gebelik öncesi kilonuz normalden az ise bebeğiniz de düşük doğum ağırlıklı olabilir, hatta erken doğabilir.

KİLO ALIMI TOPLAM NE KADAR OLMALIDIR?

✔ Eğer normal kiloda iseniz( yani beden kitle indeksiniz 19-25 aralığındaysa) 11-16 kilo almanız normaldir.

✔ Eğer gebelik öncesi kilonuz normalden az ise( yani beden kitle indeksiniz 18,5 ve altı ise ) 14-18 kilo almanız normaldir.

✔ Eğer gebelik öncesi kilonuz fazla ise( beden kitle indeksiniz 25 ve üzeri ise) 7-11 kilodan fazla almanız önerilmez.

Daha ayrıntılı bakacak olursak şu şekilde olabilir:

💡İlk 3 ay (I. Trimester)
👉🏻Gebeliğe fazla kilo ile başladıysanız, beden kitle indeksiniz 25 ve üzeri ise, ilk 3 ay kilo almamak ve hatta obezite durumlarında kontrollü olarak kilo kaybını sağlamak bebeğiniz ve sizin için daha sağlıklı olacaktır.
👉🏻Beden kitle indeksi 18,4 ve altında olan gebelerde ise ilk 3 ayda aylık ortalama 1-3 kg, sonrasında ise haftalık 0,5 gr artışlar normaldir.
👉🏻Beden kitle indeksi 18,5–24,9 arasında olan normal ağırlıktaki gebelerde ise gebeliğin ilk üç ayı süresince beklenen ağırlık kazancı 1-2 kg olup; sonrasında haftalık 0,3 gr artışlar normaldir.

💡İkinci üç ay (II. Trimester)
İkinci 3 ay asıl kilo alımının olduğu dönemdir. Haftalık 450-700 gr alması gerekir. Artan ihtiyacı karşılayabilmek için günlük 300 kalorilik ek enerji alması gerekir. Ancak bu kalorinin hangi besinlerden geldiği oldukça önemlidir. Boş enerji kaynakları bebeğin gelişimine katkı sağlamayacaktır
Özellikle gebeliğin 20. haftasından sonra vücudun gereksinimleri artar
👉🏻Toplamda en fazla 5,5-6 kg ağırlık kazanımı normaldir.

💡Üçüncü üç ay (III. Trimester)
👉🏻Son 3 ayda 3,5-4 kilo alımı beklenir. Ama 9. ayda anne karnında yer kalmayacağı için bazı anneler aynı kiloda kalırken bazıları 1 kilo da verebiliyor. Bunda korkulacak bir durum yoktur.
Bu dönem, bebeğin en hızlı büyüdüğü dönemdir. Ayaklarda ve ellerde şişme, sık idrara gitme, kabızlık gibi problemler ortaya çıkabilir

💡 Bir ay içinde 3 kilodan fazla ağırlık artışı normal kabul edilmez. Bir uzmandan yardım alınarak beslenme planı yapılması gerekir.

👇👇👇👇

BEDEN KİTLE İNDEKSİ HESAPLAMA

(BKİ=kilo/boyun karesi)

Sonuç .
➡️0-18,4 arasındaysa ZAYIF
➡️18,5-24,9 arasındaysa NORMAL
➡️25-29,9 arasındaysa KİLOLU
➡️30 ve üzeri ise de 1. DERECEDE OBEZ olarak kabul ediliyor.

Yorum alanı