Çocuk Psikolojisi

Kardeş Kıskançlığı

Yeni bir kardeş gelmeden önce evin tek ilgi odağı olan çocuk; anne-babasıyla oynayan, zaman geçiren, gezen kendisi iken yeni kardeş ile bunun bozulacağını düşünür. Kendiniz güvensiz hisseder. Bu dönemde sergileyeceğimiz doğru tavırlarla bunu kontrol altına almasını ve durumu kabullenmesini sağlayabiliriz. Ne zaman ne yapmamız gerektiğine bir bakalım…

📌Kardeş kıskançlığının önüne geçmek için doğum öncesi yapmanız gerekenleri aşağıda sıraladık:

🎈Kardeş haberini siz vermelisiniz: Yeni bir kardeş haberi aldığınızda, eğer büyük kardeş 7yaş üzerinde ise ilk fırsatta, kimseden duymadan, makul bir dilde kendisi ile bu durumu paylaşın. Ancak büyük kardeş bu dönemden daha küçük 3-4-5 yaşlarında ise gebeliğin ilerleyen aylarına kadar -ortalama 6 ay kadar hatta karın iyice belirginleşene kadar- bunu açıklamamak daha doğrudur. (ilk aylarda anne karnında kayıplar olabiliyor)  Bu haberi anne baba vermelidir. Onu karşınıza alıp aileye yeni bir bebek geleceğini, hep beraber mutlu bir aile olarak yaşamınıza devam edeceğinizi anlatın.

🎈Sorularını yanıtlamalısınız: Bebekle ilgili sormak istediği bir soru varsa onları yanıtlayabilirsiniz. Konuyla ilgili daha fazla aydınlanması için çevrenizdeki kardeşli arkadaşlarından ve sizin kardeşlerinizden örnekler verebilir, bebeklik fotoğraflarınızı birlikte inceleyebilirsiniz. Bir de kardeşi doğan çocuklar için yazılmış kitaplar alabilirsiniz.

🎈Bebek gelişimi konusunda bilgilendirmelisiniz : Hamileliğinizin ilerleyen dönemlerinde çocuğunuzu, bebeğin doğduktan sonra gününün çoğunu uyuyarak geçireceği, beslenmek için anne sütüne ihtiyaç duyacağı ve meme emeceği, kardeşiyle oynamak için biraz büyümesini beklemesi gerektiği gibi konularda bilgilendirmelisiniz. Böylece yanlış beklentilere kapılmasını önleyebilirsiniz. (Örneğin; bu bebek çok sıkıcı, benimle hiç oynamıyor hep uyuyor cümlesiyle)

🎈Odasının düzenini bozmamalısınız: Odasının eşyalarının yani düzeninin aynı kalması ona güven verecektir. Kendisine küçülen kıyafetlerini ve oyuncakları ise onayını aldıktan sonra yeni doğan bebeğiniz için kullanabilirsiniz.

📌Burda da doğum sonrası yapmanız gerekenleri sıraladık:

🎈Anne ve baba olarak ayrı ayrı büyük çocuğa özel bir zaman ayırıp ,onunla ilgilenmelisiniz: Çocuk böylelikle önemsendiğini hissederek kıskançlık belirtileri azalacaktır.

🎈Çocuğunuzun yaşadığı kıskançlığı dile getirmesine izin vermelisiniz: Kardeşi ile ilgili olumsuz duygularını paylaşabilir ,kızmak ve bu duyguları reddetmek yerine kabul edin. Bu duygularını belki bir resim çizdirerek, kukla oynatarak faaliyetlerle  ifade etmesini sağlayın.

🎈Çevresine ve kardeşine yönelik zarar verici davranışlarını kabul etmemeli, düşüncelerinizi uygun ifadelerle çocuğunuzla paylaşmalısınız. Asla cezalandırmayın.

🎈Eğer kardeşi ile ilgilenmiyorsa bu konuda zorlamamalı ve kardeşine alışması için ona zaman tanımalısınız.

🎈 Kardeşinin bakımı ile ilgili konularda büyük çocuktan yardım etmesini istemelisiniz. (Bebeğin altının temizlenmesi için bezini getirme ,bebeğin giydirilmesi ,yıkanması ..vb ) Yardım etmek istemiyorsa zorlamayın.

🎈Kardeşini seviyor musun, dememelisiniz: Elbetteki seviyor ama şimdi değil daha zamanı var
Sen artık ablasın/abisin dememelisiniz: Bırakalım o rolü kendi üstlensin.
Sen artık büyüksün demeyin.

🎈 Kardeşinden bahsederken bebek diye hitap etmemelisiniz. İsmini söylemek daha doğru olacaktır.

🎈 Kardeşler arasında asla bir kıyaslama yapılmamalısınız: Bak kardeşin nasıl güzel uyuyor hadi sende uyu gibi ,onlar asla uyumazlar çünkü her şeyden haberdar olmak isterler zorlamayın.

🎈 Bebekler sevilirken ister istemez sevimli kelimeler kullanıp kendimizden geçebiliyoruz, bunu sizin ve diğer gelen misafirlerin yapmamasına, aşırı sevgi gösterilerinin olmamasına özen göstermelisiniz.

🎈 İkinci çocuk geldiğinde büyük çocuğu asla evden uzaklaştırmamalısınız: Bu durum gelen kardeşe alışmasını zorlaştıracak ve tek olmanın keyfini yeniden  yaşamak isteyecektir. Her şeye şahit olması evde daha çok vakit geçirmesi değişen hayatına uyumunu kolaylaştıracaktır.

Yorum alanı