Çocuk Psikolojisi

Kurban Kesimi Ve Çocuk

   Kurban bayramında çocuklarımıza bayramı anlatırken, kurbanlıkların kesimi üzerinde değil kurbanın sosyal boyutu üzerinde durmak daha faydalıdır. İnsanların bayramda yardımlaştığını, akrabalarını ziyaret ettiğini, fakirlere et ve para yardımında bulunduklarını anlatmak daha doğrudur. Et yiyemeyen çocukların, kurban bayramında et yiyebildikleri, mutlu oldukları çocuklarımıza anlatılabilir.
    İbadet, dini gereklilikler, sevap, günah… soyut algı gelişimi tamamlandığında tam anlamıyla kavranan konulardır. Mesela; kurban kesimi çocukların soyut algı gelişimine göre özen gösterilmesi gereken bir konudur. Soyut algı gelişiminden önce edinilen bu tarz bilgiler çocuğun kafasında tam olarak anlaşılamayacağından, kaygıya, korkuya sebep olabilir.
✅3-6 yaş çoçuklarınızın bu kesim anını izlememesi gerekiyor. Kesilen etin de gösterilmemesi gerekiyor. Tüm uzmanlarımızın önerisi bu doğrultuda. Bu yaş grubu çocuklarımız henüz soyut kavram yetilerini kazanamadıklarından din,ölüm, ahiret kavramlarını algılayamazlar. Onların yanında konuşmalarınıza dikkat etmelisiniz. Onun yerine bu çocuklarımıza bayramda ziyaretin önemini, paylaştıkça çoğalan mutluluğu, bayram farklılığını anlatmak daha doğru olacak.
✅6-12 yaşında ise çocuğumuza yine kesimi göstermemek, onun yerine Allaha ibadet maksatlı kesim yapıldığını açıklanmalıdır. Konuşmalara yine dikkat etmek gerekir.
✅12 yaşından sonra ancak bizlerle birlikte olayı tamamen idrak edebilme noktasına -yine erişebilmişse izlemesine müsaade edilmelidir.
Herşeyden önemlisi zamanında biz izledik hiç birşey olmadı düşüncesini kendimizden silmek. Lütfen bu konuda hassasiyet gösterin. Çocuklarınızın aklında çok sevdikleri koyunları, keçileri öldürüldü olarak kalmasın.

Yorum alanı