Çocuk Psikolojisi

Tuvalet Eğitiminde Sorunlar

Tuvalet eğitiminde bazen çocuklar çişini tuvalete yaparken kakasını bezlerine yapmaktadırlar. Peki nedenini biliyor muyuz?

  • Öncelikle çocuğunuzu iyi gözlemlemeli, istememesinin ve zorlanmasının nedenini bulmaya çalışmalısınız. Unutmayın, bu eğitim çocuğun gelişimi için çok önemli, bu süreçte lütfen sabırlı, sakin ve dikkatli olun!
  • Bebeklerde tuvalet alışkanlıklarıSize komik gelebilir ama bu dönemlerde kakaları onlar için çok değerli, bir parçası gibi… Onu tuvalete bırakırsa gidecekmiş ama beze yaparsa hep orada kalacakmış gibi hissediyorlar!
  • Bazı çocuklar kakasını görünce korkabiliyor bu yüzden de bir kez tuvalete yapınca bir daha yapmak istemiyorlar. Böyle durumlarda da onlara tuvalet eğitimi ile ilgili kitaplar okumaya devam edebilir, oyuncaklarını tuvalete götürmeye devam edebilirsiniz. Bebeklerin kakasına bay bay demeyi ve sifonu çekmeyi de unutmayalım.
  • Eğer kabızlık sorunu varsa kakasını yaparken poposu acıyabilir ve bu da tuvalet eğitimini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle özellikle tuvalet eğitimi aldığı dönemde yediklerine dikkat etmelisiniz.
  • Bir diğer neden de kakalarını ayakta yapmaya alışmış olmaları. Bu sebeple oturarak yapmakta zorlanabilirler ve yapmak istemezler. Bu durumda da kakasını küvete vs ayakta yapmasına müsaade edebilir, değdirmeden oturağı arkasında tutabilir ve kakasını içine düşmesini sağlayabilirsiniz. Zamanla alıştığını göreceksiniz.
  • Bazı çocuklarda başlarında bekleyen bir ebeveyn varlığından rahatsız olabilir, utanıp yapmayabilirler. Böyle durumlarda hemen yan odada olduğunuzu belirterek onu odada tek bırakabilirsiniz.

Yorum alanı